Czy w ciąży można bezpiecznie jeść chipsy, fast foody czy orzeszki ziemne?

Jakie są zalecenia dotyczące spożycia chipsów w ciąży?

W pierwszej kolejności należy to powiedzieć wyraźnie - tak, w czasie ciąży można mieć wzmożoną ochotę na tak ogromnie kaloryczny i słony przysmak, jakim są chipsy. Nawet, jeśli do tej pory wcale się nimi nie zajadałaś. Ma to duży związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym, jakie zawsze ma miejsce wtedy, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Co ciekawe, ciągotki do złego cholesterolu w chipsach i tak będą zwykle mieć większe panie, które do tej pory również spożywały słone przekąski w dużych ilościach.

Mimo to większość naukowców z centrum badań w różnych zakątkach Polski i świata  - jednogłośnie zaleca unikania czipsów w czasie ciąży. Zwłaszcza, że mamy dzisiaj w sklepach dużo zdrowsze alternatywy, które potrafią zaspokoić kubki smakowe, równocześnie nie niosąc niczego negatywnego - jeśli chodzi o zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Co więcej, dobierane w sposób rozsądny mogą wręcz być bogate w ważne wartości odżywcze, co może mieć dodatkowo dobry wpływ na rozwój płodu.

Tak - można jeść chipsy w ciąży z umiarem

Choć lepszym wyborem od chipsów będą np. chrupki kukurydziane - trzeba też jasno powiedzieć, że chipsy zjadane w czasie ciąży z umiarem nie są równoznaczne z występowaniem wad rozwojowych. Nie musisz szerokim łukiem i niezmiennie omijać tego rodzaju słonych przekąsek w ciąży. Choć należy unikać chipsów i lepiej kierować się w stronę przysmaków pełnych witamin i składników mineralnych, a także wielu cennych wartości - mówiąc językiem potocznym: nie dajmy się zwariować. Chipsy solone w ciąży nie są zalecane, ale jeśli sięgniesz po nie sporadycznie - na pewno nie będzie to przyczyniać się do rozwoju Twojego maleństwa w sposób niekorzystny.

Czy chipsy są zdrowe dla kobiety ciężarnej?

Chipsy są niebezpieczne dla ludzkiego organizmu zawsze, a dla kobiet spodziewających się narodzin dziecka w sposób szczególny. Wynika to co najmniej kilku faktów. Przede wszystkim, z ich powodu poziom złego cholesterolu LDL w organizmie wzrasta, równocześnie doprowadzając do zmniejszenia się poziomu dobrego (HDL). Może to nieść poważne konsekwencje - sprzyja nadciśnieniu, może prowadzić nawet do miażdżycy naczyń tętniczych i wielu innych schorzeń układu krążenia. 

Jakie składniki w chipsach są niewskazane podczas ciąży?

Jednym z najbardziej szkodliwych aspektów spożywania chipsów jest fakt obecności w tej przekąsce naprawdę dużej ilości soli, która to bezlitośnie prowadzi do zatrzymania wody w organizmie.

Jeszcze bardziej niebezpiecznym dodatkiem znajdującym się w chipsach jest związek chemiczny znany jako akrylamid. Wielu badaczy doszło do wniosku, że ten składnik może w znacznym stopniu przyczyniać się do wzrostu zachorowań na nowotwory. W przypadku ciąży dodatkowo spożywanie tej substancji może poważnie uszkodzić płód, jeśli przedostanie się do łożyska. To ze względu na negatywne oddziaływanie na układ nerwowy. Nic więc dziwnego, że lekarze i specjaliści jeśli chodzi o chipsy zalecają jeść je jak najrzadziej, a najlepiej w ogóle - by unikać tej zwiększonej ilości soli w organizmie, a nade wszystko akrylamidu.

Do wyżej wymienionych należy dodać złej jakości olej oraz nadmierna zawartość tłuszczu, którego to chipsy mogą zawierać naprawdę ogromne ilości.

Wielka ochota na chipsy w ciąży

Chipsy są produktem, który potrafi kusić i uzależniać. W ciąży lepiej jednak starać się ich unikać jeszcze bardziej niż zwykle - ze względu na rozwijające się w łonie dziecko. Warto sobie uświadomić, że tutaj chodzi o zdecydowanie coś więcej niż puste kalorie i zbędne kilogramy. Czipsy w ciąży to nade wszystko całe mnóstwo niebezpiecznych substancji - zarówno dla matki, jak i dziecka. Zrozumienie tego, z czym wiążą się tego typu przekąski powinno w większości przypadków być dla przyszłych mam wystarczającym argumentem przemawiającym za tym, by chipsów w czasie ciąży po prostu unikać - bez względu na to, jak wielka ochota na mniej lub bardziej ostre chipsy w ciąży się pojawi. Jest mnóstwo alternatywnych przekąsek, które mogą pomóc zaspokoić przysłowiowego "pypcia".

Czy spożywanie chipsów w ciąży wpływa na rozwój płodu?

Jak w najlepszy sposób zmniejszyć sobie ochotę na chipsy? Sięgnąć po lekturę na temat tego, jak negatywnie może wpłynąć na ta chwilowa zachcianka na rozwój płodu. Zawsze nadmierne spożywanie przetworzonych produktów spożywczych może w prosty sposób prowadzić do problemów zdrowotnych, a zwłaszcza w odniesieniu do maleństwa w łonie matki. Zatem, jeśli masz ochotę na chipsy - pomyśl, że może to spowodować, iż do dziecka nie będą mogły dotrzeć niezbędne składniki odżywcze. Pojawia się też ryzyko, że urodzone dziecko będzie mieć mniejszy obwód głowy, co jest zwykle powiązane z różnego rodzaju problemami neurologicznymi. Lepiej ich nie jeść również ze względu na różne inne schorzenia zdrowotne - czasem niewidoczne od razu po urodzeniu, ale nieuchronnie pojawiające się na późniejszych etapach życia np. problemy z krążeniem, czy nawet - wady serca.

Jakie są potencjalne zagrożenia dla płodu wynikające z jedzenia chipsów?

Jeśli jesteś w stanie błogosławionym - musisz mieć świadomość, że spożywanie chipsów i innych mocno przetworzonych przekąsek (zwłaszcza w dużych ilościach) może mieć absolutnie zły wpływ na zdrowie Twoje, a przede wszystkim bezbronnego maleństwa, które jest w Tobie. Mowa tutaj o opóźnieniach w rozwoju, niedożywieniu, cukrzycy. Dziecko może się urodzić z niebezpiecznie niską wagą z powodu braku dostępu do cennych składników w czasie ciąży. 

Czy tłuszcze trans w chipsach są szkodliwe dla ciężarnej?

Tłuszcze trans, których nie brakuje w chipsach - są bardzo szkodliwe dla ciężarnej, przyszłej mamy, jak i dla jej dziecka. Mówiąc dokładniej, mowa o izomerach powstających w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Warto tutaj przytoczyć zatrważające dane - naukowcy z Harvard University oszacowali, że każdego roku przedwcześnie umiera około 30 tysięcy osób - właśnie ze względu na zawarte w chipsach, fast foodach i innych tego typu przekąskach tłuszcze trans.

Alternatywy dla chipsów i fast foodów w ciąży

Szczęśliwie - słone chipsy to nie wszystko, a dzisiejszy bogaty rynek branży spożywczej wciąż zaskakuje coraz to ciekawszymi pomysłami na przekąski, które mogą śmiało konkurować z niezdrową alternatywą. Często kobieta w ciąży może się nawet bardzo pozytywnie zaskoczyć tym, jak chipsy warzywne mogą być zaskakująco smaczne, przy równoczesnym dostarczaniu do organizmu składników dobrych i cennych, zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Jakie przekąski mogą zaspokoić ochotę na chipsy w zdrowszy sposób?

Przeglądając liczne dostępne na rynku alternatywy dla niezdrowych chipsów - wcale nie trzeba daleko szukać. Dzisiaj już niemal każdy supermarket ma do zaproponowania chipsy z jarmużu, jabłek, czy innych darów natury. Bardzo dobrze smakują i sprawdzają się także chrupki kukurydziane w ciąży oraz wiele innych przepysznych i zdrowych alternatyw.

Jak unikać spożywania fast foodów podczas ciąży?

Dieta w ciąży musi być traktowana w sposób szczególny, ale nie oznacza to, ze musi być jałowa i niesmaczna. Wręcz przeciwnie! Dzisiaj mamy tak łatwy dostęp do pysznych i często niedrogich alternatyw, że unikanie spożywanie fast foodów w czasie ciąży nie tylko nie będzie wyzwaniem, ale wręcz może stać się prawdziwą przyjemnością. Wykorzystaj ten cudowny czas na odkrywanie nowych smaków i podróże kulinarne, na które do tej pory nie miałaś czasu - nawet, jeśli oznacza to po prostu sprawdzanie ciekawych produktów w zbyt często omijanym dziale ze zdrową żywnością.

Jakie są korzystne substytuty dla chipsów i fast foodów?

Jeśli chcesz dać swojemu maleństwu wszystko, co najlepsze - zanim jeszcze się urodzi sięgnij po substytuty, takie jak chipsy z jarmużu w ciąży. Żadna mama nie chce dowiedzieć się o urodzeniu dziecka z niską masą urodzeniową, czy problemach z układem krążenia. Sięgaj po korzystne substytuty dla chipsów i fast foodów, a w ten sposób w znaczny sposób unikniesz takiego ryzyka.

Mowa tutaj o takich produktach jak na przykład chipsy z buraka, marchewki, czy topinambura. Dobrym pomysłem tak naprawdę są wszelkiego rodzaju suszone warzywa. Dzisiaj znajdziesz ich bardzo smaczne opcje i w dużym wyborze.

Czy nadmiar kalorii z chipsów i fast foodów wpływa na masę ciała ciężarnej?

Wysoka kaloryczność to wręcz synonim fast foodów. Oczywiste jest więc, że mają i zawsze będą mieć negatywny wpływ na masę ciała ciężarnej kobiety - w efekcie doprowadzając do niezdrowej nadwagi, a nawet otyłości, które de facto nie będą mieć nic wspólnego z tym, że jest się w stanie błogosławionym. Poza tym, że mowa o produkcie kalorycznym - pomyśl jeszcze o tym, że jest rakotwórczy. Owszem - nic wielkiego się nie stanie dla zdrowia i wagi, jeśli raz na jakiś czas pokusisz się o taki konserwant. Jeśli jednak masz silną wolę w sobie, by tego unikać - zdecydowanie będzie to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i swojego dziecka.

Fast food w ciąży – czy frytki, hamburger, kebab albo pizza są dozwolone?

Bez względu na to, czy chodzi o soczystego hamburgera, chrupiące frytki, uwielbianego kebaba, czy pizzę z dużą ilością sera - raz na jakiś czas, z rozsądkiem i umiarem możesz sobie na te smakołyki pozwolić. To produkty niezalecane w diecie dla pań w ciąży, ale też nie są absolutnie zabronione. Najważniejsze, by znać ten złoty środek i mieć kontrolę nad smakowitością i kalorycznością, które ze sobą niesie nadmierne spożywanie produktów fast foodowych. Pamiętaj też, że zawsze lepiej przygotować tzw. domowy fast food niż zamawiać na mieście.

Orzeszki ziemne - miej umiar i zdrowy rozsądek

Orzeszki ziemne to często się pojawiający, odrobinę kontrowersyjny temat w rozmowach przyszłych pań. Mają reputację silnych alergenów i z obawy przed uczuleniem większość kobiet decyduje się nie uwzględniać ich w swoim jadłospisie podczas ciąży. Okazuje się jednak, że współczesne badania dowodzą o braku zależności pomiędzy alergenami występującymi w orzeszkach, a zwiększeniem ryzyka pojawienia się alergii u dziecka. 

Z drugiej strony orzeszki ziemne są pełne kwasów tłuszczowych, białka, witamin i minerałów, które mogą być niezwykle cenne dla organizmu rozwijającego się maleństwa. Zdaje się więc, że warto zmienić swoje podejście i sięgać po tę słoną przekąskę bez obaw o negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

FAQ

Dla ułatwienia - zebraliśmy w pigułce najważniejsze pytania wraz z odpowiedziami, które w lakoniczny sposób podsumowują wartość merytoryczną niniejszego artykułu.

Czy można jeść chipsy w ciąży?

Jedzenie chipsów w czasie ciąży nie jest zabronione, ale nie jest też zalecane. Możesz sięgnąć po tą niezdrową przekąskę od czasu do czasu. Lepiej jednak kierować się w stronę alternatyw.

Czy w ciąży można jeść fast foody?

Fast foody choć smaczne to bardzo kaloryczne i zwykle niezdrowe. Staraj się ich unikać w czasie ciąży, ale jeśli już naprawdę nie będziesz mogła się bez nich obejść -próbuj ograniczać ilość spożywanych burgerów i innych słonych, przetworzonych dań ograniczyć do minimum. Rozważ również samodzielne przygotowanie potraw w tym stylu - to zdrowsza i tańsza alternatywa.

Czy w ciąży można jeść orzeszki ziemne?

Mimo, że orzeszki ziemne bywają dość silnym alergenem - specjaliści ze względu na liczne właściwości prozdrowotne skłaniają się ku temu, by nie tylko nie odmawiać paniom w ciąży przyjemności zajadania się tą przekąską, ale wręcz ją rekomendować - jako bogate źródło białka, tudzież witamin.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz